Egzekucja leży. Uprawnienia krwiodawców tylko na papierze
Honorowi dawcy krwi mają prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością, ale niewiele szans by w praktyce je wyegzekwować.
Grupa posłów: Henryka Krzywonos-Strycharska, Rafał Siemaszko, Iwona Maria Kozłowska i Anna Wojciechowska chce wprowadzenie dodatkowego przywileju dla krwiodawców. napisali w tej sprawie interpelację do Ministerstwa Zdrowia.
Triaż znosi przywileje dawców krwi
Od 1 stycznia 2024 roku na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR) obowiązkową procedurą jest triaż, czyli segregacja medyczna pacjentów według ich stanu i kolorów:
- czerwony – oznaczający stan bezpośredniego zagrożenia życia,
- żółty – przypadek pilny, ale niezagrażający życiu,
- zielony lub niebieski – przypadki stabilne, niewymagające natychmiastowej pomocy lekarza.
Przeszkoleni ratownicy medyczni lub pielęgniarki oceniają parametry życiowe, takie jak: ciśnienie, akcja serca, saturacja, ból, skala przytomności – GCS, temperatura, oraz objawy. Pacjenci „zieloni" i „niebiescy”, czyli najlżej chorzy, są na ogół odsyłani do placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Większe przywileje pod znakiem zapytania
Posłowie zwracają się z prośbą o wprowadzenie przepisu, który w sposób jednoznaczny przyznawałby zasłużonym honorowym dawcom krwi prawo do obsługi poza kolejnością również na szpitalnych oddziałach ratunkowych — w sytuacjach, gdy stan zdrowia na to pozwala i nie zagraża to życiu ani zdrowiu innych pacjentów wymagających pilnej pomocy.
„Uważamy, że zapewnienie realnego i respektowanego przywileju obsługi poza kolejnością na SOR byłoby ważnym wyrazem uznania dla tej wyjątkowej grupy obywateli oraz mogłoby przyczynić się do dalszej popularyzacji honorowego krwiodawstwa” – uzasadniają autorzy interpelacji.
Ministerstwo Zdrowia potwierdziło przywileje dawców krwi oraz dawców przeszczepów do świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością, ale tylko tych udzielanych w szpitalach i w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, w których obowiązuje tzw. system kolejkowy.